Aktuálně

26.07.2010
V Praze se ve druhém čtvrtletí zvýšil počet prázdných kanceláří

V Praze přibývá prázdných kanceláří. Ve druhém čtvrtletí 2010 bylo v hlavním městě bez nájemce 13,8 procenta kancelářských ploch, což je asi 373.000 metrů čtverečních. V prvním čtvrtletí bylo neobsazených 11,8 procenta kanceláří. Oznámilo to dnes sdružení realitních poradenských firem Prague Research Forum.

Nejvíce neobsazených administrativních ploch měla Praha 9, kde bylo bez nájemce 27,1 procenta kanceláří. Nejlépe na tom byla naopak Praha 3 s neobsazeností ve výši devět procent.

 

Firmy si od dubna do června v metropoli pronajaly 49.000 metrů čtverečních, což je přibližně stejně jako během prvních třech měsíců. Meziročně je to však pokles zhruba o 12 procent. Číslo navíc zahrnuje i takzvané renegociace, tedy obnovené smlouvy již stávajících nájemců.

 

Nejvyšší objem transakcí se realizoval v Praze 4 a v Praze 1, kde se spolu uskutečnila více než polovina všech pronájmů. Nejvíc kanceláří si pronajímaly firmy ze sektoru výroby a profesionálních služeb.

 

Nejvyšší měsíční nájemné zůstalo v hlavním městě na úrovni 20-21 eur za metr čtvereční (kolem 504 až 529 korun).

 

Ve druhém čtvrtletí byla dokončena výstavba kancelářské budovy Filadelfie v BB Centru v Praze 4. S více než 28.000 metry čtverečními jde o první přírůstek na pražském trhu v tomto roce. Do konce roku se v metropoli počítá s dostavbou ještě zhruba 24.000 čtverečních metrů nových kanceláří.

 

Celková výměra kancelářských ploch v Praze činila na konci druhého čtvrtletí 2,7 milionu metrů čtverečních. Ze 70 procent jsou to moderní kanceláře třídy A, zbytek tvoří starší administrativní plochy třídy B.
    Zpět
© WebActive s.r.o.