Aktuálně

19.11.2010
Zájemci o bydlení mohou o ceně bytu smlouvat

Praha - Poptávka po nových bytech v Praze klesá a developeři hledají cesty, jak oslovit nové klienty.

Pokles poptávky po nových bytech v Praze přiměl některé developery nabídnout zájemcům o bydlení kromě tradičních slev až o několik desítek procent také možnost smlouvat o ceně. Počet postavených, ale neprodaných bytů se totiž ve třetím čtvrtletí v hlavním městě podle analýzy společnosti Ekospol zvýšil přibližně na 2500, což je asi o 200 víc než na jaře.

Nejenom o formě nákupu, úrovni vybavení, možnostech financování, ale také o výši slevy mohou nyní jednat například zájemci o byty v rezidenčním projektu Čakovický park, který v severní části Prahy připravila společnost M&K Development. „Přestože je o byty v tomto projektu velký zájem, rozhodli jsme hledat nové formy oslovení klientů a poskytnout potenciální zájemcům možnost jednat o ceně,“ sdělil dnes ČTK obchodní ředitel M&K Development Marek Makový.
Cena? Dohodou
Developeři k novým bytům dosud zpravidla zdarma nabízeli například vybavení kuchyně, roční odklad hypotečních splátek či poskytovali slevy v desítkách procent. Možnost dohodnout cenu nového bydlení zatím není běžným marketingovým nástrojem. Naopak při nákupu staršího bytu či domu se o ceně vyjednává už běžně.
V Praze se v první polovině roku podle posledních čísel Českého statistického úřadu začalo stavět 1410 bytů, což je meziroční propad o 46 procent. Počet dokončených bytů se od ledna do června v hlavním městě snížil o 17 procent na 3308 jednotek.
Neprodaných bytů přibývá
„I když se několik desítek dokončených bytů v každém čtvrtletí prodá, stále se za stejné období také stovky bytů zahájených v době boomu dokončí, což na trhu doplní nabídku. Celkový počet neprodaných bytů tedy stále narůstá,“ upozornil generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.
Ekospol pravidelně monitoruje prodejnost všech developerských projektů s 50 a více byty v katastrálním území Prahy. Využívá veřejně přístupná data, jako jsou například webové stránky developerských společností nebo ceníky bytových projektů.
                                                                                                                                                                                                zdroj ČTK
    Zpět
© WebActive s.r.o.