Aktuálně

14.12.2010
Státní podpora stavebního spoření se sníží

Senátoři ve zkráceném jednání schválili novelu, která snižuje státní podporu stavebního spoření. Předloha přinese státu příští rok zhruba šest miliard korun. Sociálnědemokratičtí senátoři novele vyčítali hlavně zpětnou působnost.

Senátoři ve zkráceném jednání schválili novelu, která snižuje státní podporu stavebního spoření. Předloha přinese státu příští rok zhruba šest miliard korun. Sociálnědemokratičtí senátoři novele vyčítali hlavně zpětnou působnost

ČSSD už ohlásila, že podá ústavní stížnost, podle ministerstva financí však předloha je v souladu s právem. „Pro celý finanční sektor byl vyslán nebezpečný signál, že pravidla ze strany státu se mohou měnit i v průběhu hry,“ reagoval tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. Schválení změn podle něj přinese snížení objemu vkladů u stavebních spořitelen, což povede i ke snížení zdrojů pro úvěry. „Jejich nabídku tak budou muset stavební spořitelny omezit nebo úvěry zdražit,“ dodal. Schválení změn podle Šedivého odráží rozložení sil na politické scéně. „Z pohledu klientů stavebních spořitelen je škoda, že se nevedla k tématu plnohodnotná debata,“ řekl.

Státní podporu čeká zdanění

Státní podpora připsaná v příštím roce za letošní rok se má podle návrhu zdaňovat sazbou 50 procent. V dalších letech má příspěvek státu klesnout ze současných 15 procent na deset procent ročního vkladu střadatelů, nejvýše má být dva tisíce korun ročně. Novela také zdaňuje výnosy ze stavebního spoření. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) podotkl, že stavební spoření je nyní na trhu nejvýhodnější.

„To se nám to konkuruje, když máme tak vysokou státní podporu,“ řekl. Příští rok chce předložit další novelu, která bude řešit účelovost spoření, které je nyní možné použít na cokoli, a rozšíření možnosti poskytovat tento produkt na všechny banky. Předloha patří k novelám, které mají pomoci udržet rozpočtový schodek příští rok do 135 miliard korun. Vláda proto požádala o její zrychlené projednání ve stavu legislativní nouze, aby platila od ledna 2011.

    Zpět
© WebActive s.r.o.