Aktuálně

01.06.2012
Stavební obr Metrostav čelí insolvenčnímu řízení

Městský soud v Praze vyhlásil insolvenční řízení s přední tuzemskou stavební firmou Metrostav. Návrh podala společnost Alu Progres, které Metrostav údajně dluží za stavební dodávky již více než tři měsíce po lhůtě splatnosti 1,4 milionu korun.

Metrostav považuje insolvenční návrh za neopodstatněný a šikanózní. "Jde o klasické zneužití insolvenčního zákona pro řešení obchodních sporů, kdy navrhovatelem je firma, která řádně neplnila své závazky podle uzavřených smluv. Metrostav tento neoprávněný návrh odmítá a zváží i návazné právní kroky vůči navrhovateli," řekl ČTK mluvčí Metrostavu František Polák. Metrostav je podle něj finančně zdravá společnost, jejíž zůstatky na bankovních účtech dlouhodobě přesahují několik miliard korun.
 

Uvedená pohledávka údajně vznikla při výstavbě kancelářského centra a bytů v Praze na Pankráci, kam Alu Progres dodávala například hliníková okna, dveře, skleněné stěny a žaluzie, stojí v insolvenčním návrhu. Metrostav je prý také v prodlení s platbou za podobné dodávky pro stavbu luxusních bytů v Praze na Kajetánce. Za tuto zakázku údajně firmě Alu Progres dluží 640.000 korun. Insolvenční navrhovatel zároveň tvrdí, že Metrostav dluží ještě elektromontážní firmě Lumen z Českých Budějovic 26,2 milionu korun.

"Podání insolvenčního návrhu a s tím spojená medializace může být snahou dostat Metrostav pod tlak v rámci dílčího obchodního sporu. Zajímavé tedy bude sledovat, zda se k tomuto návrhu přidají další věřitelé. Pokud by se ukázalo, že šlo o spekulativní insolvenční návrh, Metrostav by se mohl domáhat náhrady škody," sdělil ČTK právník Miroslav Hájek z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.

Alu Progres se nedávno snažila o insolvenční řízení také s jihlavskou stavební firmou PSJ. Krajský soud v Brně ale nakonec návrh zamítl. Podle soudu se dluh ani existenci dalších věřitelů nepodařilo prokázat.

Rubrika: Aktuálně

    Zpět

 

Zavřít okno