Aktuálně

14.06.2012
Zpřísnění pravidel k čerpání příspěvku na bydlení může zvýšit chudobu

Plánované zpřísnění pravidel pro poskytnutí příspěvku na bydlení může až zdvojnásobit počet chudých domácností, uvedl předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba. Rodiny, které dostávají dávky v hmotné nouzi, podle něj můžou měsíčně přijít až o 2000 Kč.

Návrh novely je nyní ve sněmovně. Příspěvek na bydlení nyní stát vyplácí rodinám či jednotlivcům, pokud jejich příjem nestačí na pokrytí 30 procent a v Praze 35 procent stanovených nákladů na bydlení a pokud mají v bytě trvalý pobyt. Nově mají mít nárok na příspěvek ale jen ti, kteří na bydlení dávají alespoň 50 procent příjmů. "Jestliže se v současné době uvádí, že máme v chudobě zhruba deset procent obyvatelstva, tak takováto opatření by mohla zvýšit míru chudoby o dalších deset procent," řekl šéf sdružení nájemníků. "To je věc, která je pro nás naprosto nepřijatelná, protože bychom na tom byli ze všech evropských zemí nejhůř," dodal Taraba.

Příspěvek na bydlení je možné pobírat sedm let v posledních deseti letech. Omezení se netýká seniorů nad 70 let a postižených, kteří žijí v upravených bytech.

Rubrika: Aktuálně

    Zpět
© WebActive s.r.o.