Aktuálně

10.09.2012
Ve střední Evropě se postavilo nejvíce hal za poslední léta

Ve střední Evropě se v prvním pololetí postavily průmyslové haly v hodnotě okolo 170 milionů eur (asi 4,2 miliardy korun). Postavilo se zhruba 370 tisíc čtverečních metrů, z toho většina v Polsku. Je to nejvíce za poslední tři roky, když loni ve stejném období se postavilo 200 tisíc čtverečních metrů. Region je stabilní a výrazné výkyvy se v nejbližších měsících neočekávají, uvedla společnost Cushman & Wakefield (C&W).

Ve srovnání s lety 2008 až 2009, kdy dozníval boom nové výstavby, je to však o milion čtverečních metrů méně (v prvním pololetí 2009 se postavilo téměř 1,3 milionu m²). Aktuálně v regionu ČR, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska existuje zhruba 15 milionů m² moderních průmyslových hal k pronájmu. „Nová výstavba se zatím výrazně nerozjíždí. Jedním z důvodů je nedostatek domácích investorů schopných kupovat hotové haly. Developeři přitom chtějí a potřebují postavené parky prodávat, aby mohli peníze z prodeje investovat zpět do další výstavby,“ říká vedoucí středoevropského průmyslového týmu C&W Ferdinand Hlobil.

Podíl volných ploch je vyrovnaný a v průměru se pohybuje kolem zdravých deseti procent. Pod tuto hranici se dostává v České republice a na Slovensku, kde poptávka mírně převyšuje aktuální nabídku volných ploch. Naznačuje to, že ve střední Evropě je prostor pro další výstavbu. „Struktury tohoto investování nejsou u nás nastavené historicky, kulturně ani legislativně. Nejkvalitnější produkty nakupují zahraniční investoři, kteří nemají konkurenci od lokálních investorů. Zahraniční fondy však nakoupí v našem regionu pouze určitý objem, další zdroje by měly přicházet od místních investorů,“ doplňuje Hlobil.

Pronájmy se v prvním pololetí mírně snížily na 1,2 milionu m², z loňských 1,5 milionu m². Poptávku po prostorách táhne především výroba (speciálně automobilová) napojená na německou ekonomiku. Největší pronájmy se uskutečnily v Polsku, případně Česku. „Dá se říci, že tyto dvě země působí jako stabilizátory celého regionu,“ míní Hlobil. Trh průmyslových nemovitostí ve střední Evropě je podle něj i přes přetrvávající globální krizi v relativně dobré kondici. „Naopak developeři a investoři svou kontinuální expanzí naznačují, že tato část nemovitostního trhu je stále zisková,“ dodává.

Rubrika: Aktuálně

    Zpět
© WebActive s.r.o.