Aktuálně

06.01.2013
Realitní trh 2013: Ceny novostaveb klesnou, vzroste zájem o starší nemovitosti

Další pokles cen v řádech desítek procent u novostaveb a developerských projektů se čeká v roce 2013. Výrazné zvyšování cen u starších, tzv. second hand nemovitostí, už odborníci nečekají. Cenová hladina bude stagnovat či mírně klesat. Hlavními důvody jsou rostoucí nezaměstnanost, nepříznivé daňové zákony – zvýšená daň z převodu nemovitostí – a celková negativní nálada na trhu. Uvedla to společnost M&M reality.

Rok 2012 byl pro realitní byznys zlomový. Rapidní snižování úrokových sazeb hypoték zapříčinilo jejich pokles na historické minimum a poptávka začala stoupat. Oproti uplynulému roku narostly objemy poskytnutých hypoték v řádech několika procent. Ceny nemovitostí na rozdíl od úrokových sazeb stagnovaly, eventuálně ve vybraných regionech vzrostly o 1 – 2 %. Z toho plyne, že tento rok byl mimořádně úspěšný nejen pro kupující, kteří měli vyšší šanci získat hypotéku díky mírnějším podmínkám pro její zřízení a výhodně tak koupit nemovitost, ale i pro realitní kanceláře, kterým narostly zisky.

„Podařilo se nám zvýšit obrat o více než 20 % a překročit tak plán, který jsme si pro tento rok určili. Jsem rád, že banky pochopily, že retailový klienti je živí, a upravily podmínky hypoték tak, že jsou dostupné pro každého,“ konstatuje obchodní ředitel M&M reality Miroslav Jonáš. Očekává i v příštím roce nárůst tržeb minimálně o 10 – 15%.

Celkově však následující rok úspěch toho uplynulého opakovat nejspíše nebude. Dle prognóz České národní banky bude rok 2013 na realitním trhu ve znamení poklesu. Očekává se stagnace či snížení cen především starších nemovitostí o 1 – 3 %, a to v důsledku poklesu ekonomické aktivity, snižování příjmu domácností a růstu nezaměstnanosti. Developerské projekty se dostanou do fáze útlumu a jejich výstavba pozvolna zpomaluje.

„Klesá podíl bytů prodaných před dokončením, stoupá doba od dokončení do prodeje i variabilita úspěšnosti mezi developery ve smyslu lokality a kvality,“ líčí členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová. „Potvrdilo se naše novoroční tvrzení, že developerské projekty jsou předražené a vesměs o ně nebude zájem. Tím se výrazně zvýší poptávka po našem hlavním brandu – tzv. second hand nemovitostech,“ tvrdí Jonáš.

Očekává, že řada malých a středních realitek bude donucena ukončit činnost a makléři se přidají, tak jak to již činili v roce 2012, k jednomu z největších hráčů na tuzemském trhu – M&M reality. „Jen v letošním roce se naše řady rozšířily o stovky makléřů na prozatímní počet 2700. Z toho hodně z nich k nám přišlo právě z krachujících realitních kanceláří, které jim pochopitelně nejsou schopny nabídnout takové zázemí jako my,“ dodává.

Pozemky vykážou v příštím roce pouze minimální změny ve svém cenovém nastavení. Mírného růstu cen dosáhnou pouze v dobrých lokalitách vzhledem k faktu, že pozemků nepřibývá a zájem lidí o parcely 600 – 800 m2 meziročně stoupl dle průzkumu o více než 40 %. Na straně kupujících bude začátkem roku 2013 pozvolna pokračovat zvýšená poptávka po nákupu nemovitostí, neboť úrokové sazby se koncem roku 2012 udržují stále na velmi nízké úrovni, což není dlouhodobě udržitelný stav. Pokračovat bude trend nákupu nemovitosti na investici, neboť výnosy z nájmu ve většině regionů převyšují náklady na měsíční splátku hypotečního úvěru.

Rubrika: Aktuálně

 

    Zpět

 

Zavřít okno